Expozice pro rodiny s dětmiInteraktivní expozice

Dále můžete navštívit expozici Život a umění v krumlovských klášterech s možností návštěvy klášterního kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné, Řemeslnickou uličku s řemeslnými dílnami, nebo posedět v Klášterní kavárně s pekárnou a ochutnat naše výrobky.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Bývalý klášter klarisek 

Vítejte objevitelé a badatelé. Zajímá vás jak v dávných dobách žila šlechta, ale také prostý lid? Co bylo nezbytnou součástí domácností, jak se tiskly knihy, uchovávaly potraviny, nebo v čem se míchaly lektvary? Pak jste na správném místě. Čeká na vás zábava pro celou rodinu, ke všemu můžete přivonět a na vše si můžete sáhnout. Ať přijdete v kteroukoliv roční dobu, vždy objevíte něco nového.

Tematicky zařízené místnosti přibližují řemesla, t

radiční znalosti nejen o středověku a život šlechty v době gotiky a renesance. Namíchejte si  bylinkové čaje, koupelové soli, vyzkoušejte si umění krasopísma či psaní husím brkem. Na půdě si prohlédněte jeden z největších skvostů expozice - velký model historického centra města Český Krumlov. S nejmenšími vyzkoušejte hernu plnou tradičních hraček. 

Nástroje užívané pro skladování a zpracování potravin, foto: Lubor MrázekDětská herna, foto: Lubor MrázekGotické, renesanční i barokní krovy, foto: Lubor MrázekAlchymistické náčiní, foto: Lubor MrázekInteriér renesanční místnosti, foto: Lubor MrázekKnihtisk, foto: Lubor MrázekBylinková místnost, foto: Kláštery Český KrumlovSkriptorium, zdroj: Kláštery Český Krumlov

Interaktivní expozice je částečně bezbariérová, bezbariérový přístup není umožněn do sklepa a na půdu. 

Zajímavosti z expozice

Nástroje užívané pro skladování a zpracování potravin od středověku do konce 19. století. Sklep Interaktivní expozice lidských dovedností

Sklízení a uchování potravin

Chcete vidět, jak se středověká krmě skladovala? Projděte si sklepení a seznamte se s možnostmi skladování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny (dřevěné přepravky, keramické nádoby na kysané zelí, písek pro kořenovou zeleninu).

Vyzkoušejte repliky středověkých nástrojů jako žernov, ruchadlo a trakař.

Alchymistická laboratoř

Alchymistická laboratoř

Proč laboratoř v klášterech?  Alchymie a kláštery spolu na první pohled nesouvisí, ale při podrobnějším zkoumání můžeme zjistit, že to není úplně pravda. Kam alchymie patří je středověké město a Vilém z Rožmberka, který se stal jejím nejvýznamnějším mecenášem.

Přijměte pozvání  na procházku alchymistickou dílnou a objevujte vybavení laboratoře nezbytné pro badatelské úkony. Zkuste přijít na to, jak s vybavením zacházet. 

 

Domácí život šlechty v gotice

Domácí život šlechty v gotice

Život šlechtice ve středověku, to nebyly pouze bitvy a plesy, ale též obyčejné lidské starosti a radosti. Posaďte se na jeho sesli, podívejte se do jeho truhly, vezměte do ruky jednotlivé předměty a přiblížte si tak  dobovou atmosféru. 

Vyzkoušejte si, jak se asi cítil šlechtic ve svém domácím prostředí. Zjistěte, jak těžká je drátěná košile, jak se oblékal vladař nebo šašek a jak se vytápěly objekty.

Domácí život šlechty v renesanci

Domácí život šlechty v renesanci

Nahlédněte do běžného života šlechtičen. Co je mohlo zajímat a bavit? Jak trávily svůj čas, jaké byly jejich radosti a jaké starosti? Mimo šatníku měly dámy bohaté také šperkovnice a toaletky.

Staňte se renesančními šlechtici. Vyzkoušejte jak se  šlechta oblékala, jaké parfémy používala a jakými doplňky se zdobila. A co vyšívání či  šachy? 

Skladování bylin a léčitelství

Skladování bylin a léčitelství

Znáte všechny druhy bylinek? Pokud ne, projděte si středověkou apotéku s ukázkou škály běžně pěstovaných bylin a jejich skladování. K získání znalostí jistě pomohou herbáře a byliny z klášterní zahrady, které krásně provoní expozici. 

Prověřte své čichové a hmatové dovednosti, zkuste poznat jednotlivé bylinky dle jejich vůně a namíchejte si bylinkové esence. 

Jak se vyráběla kniha? Knihtisk jako součást dětské Interaktivní expozice, Interaktivní expozice lidských dovedností

Knihtisk

Seznamte se s knižní kulturou pozdně středověké a novověké Evropy. Vynález knihtisku v polovině 15. století nejen usnadnil šíření textů a překladů Bible v národních jazycích, ale rovněž přispěl k šíření humanistických myšlenek a nového pohledu na člověka podle ideálů formulovaných italskými renesančními intelektuály. Expozice návštěvníky seznamuje s technikou tisku, s typy a formami prvotisků a s největšími knižními „bestsellery“ přelomu 15. a 16. století.  

Vyzkoušejte si nesnadnou práci tiskařů při sázení knih, případně tisk vlastního pohledu.

Knihy

Iluminátorská a písařská dílna (skriptorium)

Představuje typickou řemeslnou činnost provozovanou ve středověkých klášterech. Mniši byli mnohdy jediní gramotní lidé v tehdejší společnosti, proto klášterní skriptoria ve středověku patřila k exkluzivním producentům písemných materiálů všeho druhu. 

Vyzkoušejte si řemeslo písařské a další techniky u dobových písařských pultů. Najděte odpověď na otázku, jak těžké je se podepsat husím brkem.

Svatá KláraStředověké hračky a vynálezy



 
 
 
 
 
 

Díky finanční podpoře Nadačního fonduTesco - projektu Vy rozhodujete, my pomáháme mohla interaktivní expozice nabídnout výrobu mýdel, pečetí a bylinkových směsí všem návštěvníkům.

 
fond
  
logo2



 

 

 

 

 


 

Osobnost svaté Kláry

Sv. Klára, obdivovatelka a dle vlastních slov „sazenička sv. Františka“, pocházela z urozené rodiny. Podobně jako sv. Františkovi, kterého Klára chtěla následovat, také jí rodiče bránili v životě v klášteře a složení řeholních slibů. Nutili ji ke sňatku, ona však tajně utekla z domova a vyhledala Františka, jemuž roku 1212, ve svých 18 letech, složila slib života v chudobě, čistotě a poslušnosti. Založila tak ženskou odnož nového řádu. Jejím základem byl život po vzoru Krista, ve svaté chudobě a zbožnosti, zabývající se péčí o chudé a nemocné.

Zjistěte, co je škapulíř, cingulum nebo monstrance.

 

 

Středověké hračky a vynálezy

Myslíte si, že  znáte všechny hračky? Možná, že vás překvapíme. V herně jsou nejen středověké hry, ale i dobové hračky, které si užijí malí i velcí.  Středověké děti si hrály s hračkami v podobě koní (chlapci) a panenek (děvčata), loutkami a stavebnicemi z přírodních materiálů. Středověk byl ale také dobou vynálezů, podívejte se a prozkoumejte  dřevěné repliky důmyslných strojů velkého mistra vynálezce Leonarda da Vinciho.

Pohrajte si, zastavte se, posaďte se, vynalézejte.

 

 

Stůl s bylinkami

 

Partneři
Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov DMO Český Krumlov Region Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov Trip Advisor Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy

Kláštery Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Využíváme také cookies pro remarketing, které déle využívají reklamní a sociální sítě pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: