Řemeslné dílny

Cílem těchto dílen je seznámit návštěvníka s tradičními řemesly, které byly provozovány jak na půdě středověkých klášterů, tak ve středověkých městech. Návštěvník tak má možnost prohlédnout a osahat si autentické vybavení jednotlivých řemeslných dílen, jednotlivé řemeslné výrobky a také si jejich výrobu sám vyzkoušet. Koncepce této subexpozice je doplňkovou částí celé expozice „Historické umění a řemesla“. Pojednává o tradičních řemeslech, jež byla provozována ve středověkých městech a částečně i klášterech. Součástí této části expozice jsou dílny rozličných řemeslných profesí vybavené replikami výrobních nástrojů, kterými jednotliví řemeslníci vyrábějí tradičním způsobem před zraky návštěvníka různé výrobky.

 

Brašnářská a sedlářská dílna

Brašnářská a sedlářská dílna

Sedláři měli ve středověku velký význam, neboť zhotovovali postroje nejen pro koně jezdecké (bojové a cestovní), ale spolu s uzdaři rovněž pro koně tažné. Rozmach specializace sedlářů můžeme sledovat ve 14. století. Sedlo se již ve 13. století rozdělovalo podle účelu na sedla bojová či turnajová a sedla cestovní.

 

 

 

 

Kovářka

Kovárna

Tato subexpozice návštěvníky seznamuje s kovářským řemeslem a příbuznými obory, jako je šperkař, mečíř, nožíř či platnéř. Kovářství od nepaměti patřilo k nejvýznamnějším oborům lidské činnosti a jeho historie sahá do starověku. Kovář byl vždy univerzálním výrobcem, který zhotovoval celou škálu železných výrobků. Vyráběl především železné části nářadí, koval koně a vyráběl veškeré železné předměty. V této řemeslné dílně bude možné vidět i příbuzné obory využívající kovářskou výheň jako šperkař, mečíř či nožíř,platnéř, cizelér či pregéř. K vidění je pro návštěvníky funkční vybavení kovářské dílny a zájemci si mohou vyzkoušet vyrobit sami jednoduchý kovářský výrobek

Tvorba vinutých perel

Sklárna

Sklářská dílna představuje návštěvníkům v autentickém prostředí výrobu skleněných výrobků. Sklářství patří historicky k řemeslům, jež lidstvo doprovází po pět tisíciletí. Sklenářské dílny se vyskytovaly mimo městské hradby v místech vázaných na výskyt surovin (křemičité písky) – Šumava. Sklářská i sklenářská výroba staršího období souvisela s činností klášterů.Sklenářské řemeslo se poté rozšířilo se zobecněním skleněných výplní v šlechtických a měšťanských interiérech. Řemeslník bude v dílně vyrábět drobné sklářské výrobky a zájemci z řad návštěvníků si budou moci vyzkoušet vlastní zručnost.

Barvířka

Barvírna

Barvíř tkanin vybarvoval přízi, barvil a sušil tkaniny. Zpočátku byly barevné tkaniny pro běžnou potřebu příliš vzácné a používalo se jich jen při náboženských obřadech a slavnostních příležitostech. Teprve počátkem 14. století se začínají používat barvené tkaniny. Rozmachu ale docílilo až v 16. století, ale obecného uplatnění dostaly barvené tkaniny a vlákna až v 18. století. V barvířské dílně se kromě šatů vyrábí i čepice z merino vlny, nebo dekorativní mandaly. Přijďte si vyzkoušet barvířské řemeslo i vy a vytvořte si originální kousek.
 
 
 

 

Partneři
Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov DMO Český Krumlov Region Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov Trip Advisor Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy

Kláštery Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Využíváme také cookies pro remarketing, které déle využívají reklamní a sociální sítě pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: