Život a umění v krumlovských klášterech

Život a umění v krumlovských klášterech


Klášter minoritů, Klášter klarisek

Tento expoziční okruh přibližuje návštěvníkovi nejen architekturu a umění středověkého dvojklášteří, ale také šíření náboženství po světě v podobě expozice misijních a diplomatických cest a život v klášterech jako takový.

Bývalý klášter minoritů, nyní ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, skýtá skvosty v podobě kaple sv. Wolfganga, kde byly zázrakem pod plísní, houbou a množstvím dalších omítek objeveny gotické fresky postupující od spodní části přes barokní drapérie až po secesně vymalovaný strop vyobrazující život sv. Wolfganga.

Gotické klenby Křížové chodby poskytují prostor ojediněle dochovanému cyklu lunetových obrazů, které pojednávají o narození, životě a smrti sv. Františka. Z celkem původních 25 lunet se jich podařilo zachránit a zrestaurovat 18. Rajská zahrada ambitu je zastavěna kaplí Panny Marie Einsiedelnské, kterou klášterům daroval Jan Kristián z Eggenbergu s chotí v roce 1680. Ačkoliv je kaple mnohem mladší než klášter samotný, je postavena v gotickém stylu.

Kromě sochy Černé madony v kapli Panny Marie Einsiedelnské, můžete obdivovat také sochu Krumlovské madony a Třeboňské madony a obraz Roudnické madony, umístěný v expozici kláštera klarisek.

Významnou součástí expozice je kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné, kde si můžete prohlédnout původní oltáře, náboženské obrazy, ale i fresky původně uschované pod vrstvami omítek. Kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné stále slouží církevním účelům, pravidelně jsou zde slouženy mše římskokatolické a řeckokatolické církve.

Bývalý klášter klarisek přibližuje návštěvníkovi osobnost sv. Kláry a život spojený s řeholním řádem. Kromě vznešenosti a zdobnosti sakrálních předmětů, se Vám zde ukáže i strohost a bída řeholního života, který klarisky vedly.

 


Informace pro návštěvníky

Vstupné:

  • základní 150 Kč
  • snížené 100 Kč
  • rodinné 300 Kč

 

Bývalý klášter minoritů je bezbariérově přístupný, expozice bývalého kláštera klarisek se nachází v 1. patře a není bezbariérově přístupná.

 

Fotografie

Výběr z kalendáře akcí

Otevřít kalendář akcí

Provozovatelé a partneři

Klášter minoritů je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kontaktní formulář

Pokud jste na našich stránkách nenašli potřebné informace, nebo máte dotazy čí připomínky, zašlete nám je. Odpověď obdržíte na zadaný e-mailový kontakt v nejkratší mozné době. Děkujeme.

(jiný kód) Antispam
Zavřít

Poskytnuté osobní údaje budou použity pouze za účelem kontaktování návštěvníka.
* povinné položky, bez nich není možné zprávu odeslat

Overlay loader