Expozice pro rodiny s dětmiHISTORICKÁ HERNA / Interaktivní expozice

V tomto termínu je ale i nadále pro veřejnost a rodiny s dětmi otevřena výstava Svět fantazie Jindry Čapka s cyklem kreativních úkolů a kvízů především pro dětského návštěvníka, který přiblíží pohádkové příběhy, zaměstná mysl a pro nejmenší se stane klíčem do opravdového světa fantazie.

Dále můžete navštívit expozici Život a umění v krumlovských klášterech s možností návštěvy klášterního kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné, Řemeslnickou uličku s řemeslnými dílnami, nebo posedět v Klášterní kavárně s pekárnou a ochutnat naše výrobky.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Bývalý klášter klarisek 

Vítejte objevitelé a badatelé. Zajímá vás jak v dávných dobách žila šlechta, ale také prostý lid? Co bylo nezbytnou součástí domácností, jak se tiskly knihy, uchovávaly potraviny, nebo v čem se míchaly lektvary? Pak jste na správném místě. Čeká na vás zábava pro celou rodinu, ke všemu můžete přivonět a na vše si můžete sáhnout. Ať přijdete v kteroukoliv roční dobu, vždy objevíte něco nového.

Tematicky zařízené místnosti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen o středověku a život šlechty v době gotiky a renesance. Namíchejte si  bylinkové čaje, koupelové soli, vyzkoušejte si umění krasopísma či psaní husím brkem. Na půdě si prohlédněte jeden z největších skvostů expozice - velký model historického centra města Český Krumlov. S nejmenšími vyzkoušejte hernu plnou tradičních hraček. 

Nástroje užívané pro skladování a zpracování potravin, foto: Lubor MrázekDětská herna, foto: Lubor MrázekGotické, renesanční i barokní krovy, foto: Lubor MrázekAlchymistické náčiní, foto: Lubor MrázekInteriér renesanční místnosti, foto: Lubor MrázekKnihtisk, foto: Lubor MrázekBylinková místnost, foto: Kláštery Český KrumlovSkriptorium, zdroj: Kláštery Český Krumlov

Interaktivní expozice je částečně bezbariérová, bezbariérový přístup není umožněn do sklepa a na půdu. 

Zajímavosti z expozice

Nástroje užívané pro skladování a zpracování potravin od středověku do konce 19. století. Sklep Interaktivní expozice lidských dovedností

Sklízení a uchování potravin

Chcete vidět, jak se středověká krmě skladovala? Projděte si sklepení a seznamte se s možnostmi skladování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny (dřevěné přepravky, keramické nádoby na kysané zelí, písek pro kořenovou zeleninu).

Vyzkoušejte repliky středověkých nástrojů jako žernov, ruchadlo a trakař.

Alchymistická laboratoř

Alchymistická laboratoř

Proč laboratoř v klášterech?  Alchymie a kláštery spolu na první pohled nesouvisí, ale při podrobnějším zkoumání můžeme zjistit, že to není úplně pravda. Kam alchymie patří je středověké město a Vilém z Rožmberka, který se stal jejím nejvýznamnějším mecenášem.

Přijměte pozvání  na procházku alchymistickou dílnou a objevujte vybavení laboratoře nezbytné pro badatelské úkony. Zkuste přijít na to, jak s vybavením zacházet. 

 

Domácí život šlechty v gotice

Domácí život šlechty v gotice

Život šlechtice ve středověku, to nebyly pouze bitvy a plesy, ale též obyčejné lidské starosti a radosti. Posaďte se na jeho sesli, podívejte se do jeho truhly, vezměte do ruky jednotlivé předměty a přiblížte si tak  dobovou atmosféru. 

Vyzkoušejte si, jak se asi cítil šlechtic ve svém domácím prostředí. Zjistěte, jak těžká je drátěná košile, jak se oblékal vladař nebo šašek a jak se vytápěly objekty.

Domácí život šlechty v renesanci

Domácí život šlechty v renesanci

Nahlédněte do běžného života šlechtičen. Co je mohlo zajímat a bavit? Jak trávily svůj čas, jaké byly jejich radosti a jaké starosti? Mimo šatníku měly dámy bohaté také šperkovnice a toaletky.

Staňte se renesančními šlechtici. Vyzkoušejte jak se  šlechta oblékala, jaké parfémy používala a jakými doplňky se zdobila. A co vyšívání či  šachy? 

Skladování bylin a léčitelství

Skladování bylin a léčitelství

Znáte všechny druhy bylinek? Pokud ne, projděte si středověkou apotéku s ukázkou škály běžně pěstovaných bylin a jejich skladování. K získání znalostí jistě pomohou herbáře a byliny z klášterní zahrady, které krásně provoní expozici. 

Prověřte své čichové a hmatové dovednosti, zkuste poznat jednotlivé bylinky dle jejich vůně a namíchejte si bylinkové esence. 

Jak se vyráběla kniha? Knihtisk jako součást dětské Interaktivní expozice, Interaktivní expozice lidských dovedností

Knihtisk

Seznamte se s knižní kulturou pozdně středověké a novověké Evropy. Vynález knihtisku v polovině 15. století nejen usnadnil šíření textů a překladů Bible v národních jazycích, ale rovněž přispěl k šíření humanistických myšlenek a nového pohledu na člověka podle ideálů formulovaných italskými renesančními intelektuály. Expozice návštěvníky seznamuje s technikou tisku, s typy a formami prvotisků a s největšími knižními „bestsellery“ přelomu 15. a 16. století.  

Vyzkoušejte si nesnadnou práci tiskařů při sázení knih, případně tisk vlastního pohledu.

Knihy

Iluminátorská a písařská dílna (skriptorium)

Představuje typickou řemeslnou činnost provozovanou ve středověkých klášterech. Mniši byli mnohdy jediní gramotní lidé v tehdejší společnosti, proto klášterní skriptoria ve středověku patřila k exkluzivním producentům písemných materiálů všeho druhu. 

Vyzkoušejte si řemeslo písařské a další techniky u dobových písařských pultů. Najděte odpověď na otázku, jak těžké je se podepsat husím brkem.

Svatá KláraStředověké hračky a vynálezy
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
pečetě 3
 
 
  


 

Osobnost svaté Kláry

Sv. Klára, obdivovatelka a dle vlastních slov „sazenička sv. Františka“, pocházela z urozené rodiny. Podobně jako sv. Františkovi, kterého Klára chtěla následovat, také jí rodiče bránili v životě v klášteře a složení řeholních slibů. Nutili ji ke sňatku, ona však tajně utekla z domova a vyhledala Františka, jemuž roku 1212, ve svých 18 letech, složila slib života v chudobě, čistotě a poslušnosti. Založila tak ženskou odnož nového řádu. Jejím základem byl život po vzoru Krista, ve svaté chudobě a zbožnosti, zabývající se péčí o chudé a nemocné.

Zjistěte, co je škapulíř, cingulum nebo monstrance.

 

 

Středověké hračky a vynálezy

Myslíte si, že  znáte všechny hračky? Možná, že vás překvapíme. V herně jsou nejen středověké hry, ale i dobové hračky, které si užijí malí i velcí.  Středověké děti si hrály s hračkami v podobě koní (chlapci) a panenek (děvčata), loutkami a stavebnicemi z přírodních materiálů. Středověk byl ale také dobou vynálezů, podívejte se a prozkoumejte  dřevěné repliky důmyslných strojů velkého mistra vynálezce Leonarda da Vinciho.

Pohrajte si, zastavte se, posaďte se, vynalézejte.

 

 

 


 

   

Díky finanční podpoře Nadačního fonduTesco - projektu Vy rozhodujete, my pomáháme mohla být interaktivní expozice rozšířena o výrobu pečetí.

    
fond
  
logo2
 

 

 

 

 

Partneři
Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov DMO Český Krumlov Region Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov Trip Advisor Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy

Kláštery Český Krumlov