Interaktivní expozice
Dále můžete navštívit expozici Život a umění v krumlovských klášterech s možností návštěvy klášterního kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné, Řemeslnickou uličku s řemeslnými dílnami, nebo posedět v Klášterní kavárně s pekárnou a ochutnat naše výrobky.
Těšíme se na vaši návštěvu!
Bývalý klášter klarisek
Vítejte objevitelé a badatelé. Zajímá vás jak v dávných dobách žila šlechta, ale také prostý lid? Co bylo nezbytnou součástí domácností, jak se tiskly knihy, uchovávaly potraviny, nebo v čem se míchaly lektvary? Pak jste na správném místě. Čeká na vás zábava pro celou rodinu, ke všemu můžete přivonět a na vše si můžete sáhnout. Ať přijdete v kteroukoliv roční dobu, vždy objevíte něco nového.
Tematicky zařízené místnosti přibližují řemesla, t
radiční znalosti nejen o středověku a život šlechty v době gotiky a renesance. Namíchejte si bylinkové čaje, koupelové soli, vyzkoušejte si umění krasopísma či psaní husím brkem. Na půdě si prohlédněte jeden z největších skvostů expozice - velký model historického centra města Český Krumlov. S nejmenšími vyzkoušejte hernu plnou tradičních hraček.
Interaktivní expozice je částečně bezbariérová, bezbariérový přístup není umožněn do sklepa a na půdu.
Zajímavosti z expozice

Sklízení a uchování potravin
Chcete vidět, jak se středověká krmě skladovala? Projděte si sklepení a seznamte se s možnostmi skladování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny (dřevěné přepravky, keramické nádoby na kysané zelí, písek pro kořenovou zeleninu).
Vyzkoušejte repliky středověkých nástrojů jako žernov, ruchadlo a trakař.

Alchymistická laboratoř
Proč laboratoř v klášterech? Alchymie a kláštery spolu na první pohled nesouvisí, ale při podrobnějším zkoumání můžeme zjistit, že to není úplně pravda. Kam alchymie patří je středověké město a Vilém z Rožmberka, který se stal jejím nejvýznamnějším mecenášem.
Přijměte pozvání na procházku alchymistickou dílnou a objevujte vybavení laboratoře nezbytné pro badatelské úkony. Zkuste přijít na to, jak s vybavením zacházet.

Domácí život šlechty v gotice
Život šlechtice ve středověku, to nebyly pouze bitvy a plesy, ale též obyčejné lidské starosti a radosti. Posaďte se na jeho sesli, podívejte se do jeho truhly, vezměte do ruky jednotlivé předměty a přiblížte si tak dobovou atmosféru.
Vyzkoušejte si, jak se asi cítil šlechtic ve svém domácím prostředí. Zjistěte, jak těžká je drátěná košile, jak se oblékal vladař nebo šašek a jak se vytápěly objekty.

Domácí život šlechty v renesanci
Nahlédněte do běžného života šlechtičen. Co je mohlo zajímat a bavit? Jak trávily svůj čas, jaké byly jejich radosti a jaké starosti? Mimo šatníku měly dámy bohaté také šperkovnice a toaletky.
Staňte se renesančními šlechtici. Vyzkoušejte jak se šlechta oblékala, jaké parfémy používala a jakými doplňky se zdobila. A co vyšívání či šachy?

Skladování bylin a léčitelství
Znáte všechny druhy bylinek? Pokud ne, projděte si středověkou apotéku s ukázkou škály běžně pěstovaných bylin a jejich skladování. K získání znalostí jistě pomohou herbáře a byliny z klášterní zahrady, které krásně provoní expozici.
Prověřte své čichové a hmatové dovednosti, zkuste poznat jednotlivé bylinky dle jejich vůně a namíchejte si bylinkové esence.

Knihtisk
Seznamte se s knižní kulturou pozdně středověké a novověké Evropy. Vynález knihtisku v polovině 15. století nejen usnadnil šíření textů a překladů Bible v národních jazycích, ale rovněž přispěl k šíření humanistických myšlenek a nového pohledu na člověka podle ideálů formulovaných italskými renesančními intelektuály. Expozice návštěvníky seznamuje s technikou tisku, s typy a formami prvotisků a s největšími knižními „bestsellery“ přelomu 15. a 16. století.
Vyzkoušejte si nesnadnou práci tiskařů při sázení knih, případně tisk vlastního pohledu.

Iluminátorská a písařská dílna (skriptorium)
Představuje typickou řemeslnou činnost provozovanou ve středověkých klášterech. Mniši byli mnohdy jediní gramotní lidé v tehdejší společnosti, proto klášterní skriptoria ve středověku patřila k exkluzivním producentům písemných materiálů všeho druhu.
Vyzkoušejte si řemeslo písařské a další techniky u dobových písařských pultů. Najděte odpověď na otázku, jak těžké je se podepsat husím brkem.


Díky finanční podpoře Nadačního fonduTesco - projektu Vy rozhodujete, my pomáháme mohla interaktivní expozice nabídnout výrobu mýdel, pečetí a bylinkových směsí všem návštěvníkům.
Osobnost svaté Kláry
Sv. Klára, obdivovatelka a dle vlastních slov „sazenička sv. Františka“, pocházela z urozené rodiny. Podobně jako sv. Františkovi, kterého Klára chtěla následovat, také jí rodiče bránili v životě v klášteře a složení řeholních slibů. Nutili ji ke sňatku, ona však tajně utekla z domova a vyhledala Františka, jemuž roku 1212, ve svých 18 letech, složila slib života v chudobě, čistotě a poslušnosti. Založila tak ženskou odnož nového řádu. Jejím základem byl život po vzoru Krista, ve svaté chudobě a zbožnosti, zabývající se péčí o chudé a nemocné.
Zjistěte, co je škapulíř, cingulum nebo monstrance.
Středověké hračky a vynálezy
Myslíte si, že znáte všechny hračky? Možná, že vás překvapíme. V herně jsou nejen středověké hry, ale i dobové hračky, které si užijí malí i velcí. Středověké děti si hrály s hračkami v podobě koní (chlapci) a panenek (děvčata), loutkami a stavebnicemi z přírodních materiálů. Středověk byl ale také dobou vynálezů, podívejte se a prozkoumejte dřevěné repliky důmyslných strojů velkého mistra vynálezce Leonarda da Vinciho.
Pohrajte si, zastavte se, posaďte se, vynalézejte.