Programy pro 8. - 9. třídu ZŠ a SŠ

Nabídka září - prosinec 2021

Věk: pro 8. - 9. třídu ZŠ a SŠ

Středověké toulky

1. Středověké toulky

Chtěli byste vědět, jak se žilo ve středověku? Co se nosilo, jedlo, pilo a jak lidé bydleli? Vypravte se do středověku a prožijte historii na vlastní kůži! Vyzkoušíte si dobové oblečení a předměty, dozvíte se, v jakém slohu se stavělo, jak se topilo, jak se uskladňovaly potraviny, kdo uměl číst a psát nebo jaká řemesla vzkvétala. Vše si můžete osahat, vyzkoušet, prostě zažít. Bude Vás doprovázet kostýmovaný průvodce.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 120 minut

 

Dávné vynálezy

2. Dávné vynálezy

Zajímá Vás tajemno, technika a vynálezy? Přijďte se k nám podívat na tajemná místa, do alchymistické laboratoře, na půdu do Dance Macabre. Budeme hledat prvopočátky vědecké chemie, budeme pátrat po vynálezech, včetně toho od pana Guttenberga. Seznámíte se s osobností Leonarda da Vinciho, s jeho kresbami i nadčasovými vynálezy. Přijďte si vyzkoušet, zda i Vy dokážete rozluštit tajemné šifry.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 120 minut

 

Jak se žilo v klášterech

3. Jak se žilo v klášteře 

Kláštery nebyly v minulosti pouze centem náboženského společenství, ale také významným kulturním, společenským a vzdělávacím centrem s velkým vlivem na region. V českokrumlovských klášterech se seznámíte s různými architektonickými prvky, prohlédnete si jedinečná umělecká díla a budete moci obdivovat řemeslné schopnosti našich předků. Dozvíte se, jakou roli mělo vzdělání v historii, jak se šířili informace a gramotnost. Víte, jak vypadal středověký rukopis a co je to iluminace? To vše se zjistíte v našem programu.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 120 minut

 

šaty

4. Šaty dělají člověka

Zajímá Vás móda dříve a dnes? Z jakých materiálů jsou Vaše šaty vyrobeny a odkud k Vám přicestovaly? Jak se liší dnešní móda od té, která byla před 100, nebo dokonce 700 lety? Budeme se zabývat materiály, druhy látek, způsobem barvení a zpracování látek, ale hlavně druhy oděvů a módními styly. Vše si vyzkoušíme a prakticky osaháme. Na módním molu se tak potkají unikátní gotické, renesanční i barokní kolekce v kontrastu se soudobou módou a jednoduchými řeholními oděvy.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 120 minut

 

kovář

5. Řemeslníci v klášterech

Jaká znáte řemesla? Co dělá švec, truhlář, pekař, kovář, knihvazač, barvíř, sládek nebo bednář? Jaké používají nástroje a jaké výrobky jim vznikají pod rukama? Které řemeslníky byste mohli potkat v klášterní Řemeslné uličce? Zajímá Vás, jak se vaří pivo? Chcete se dozvědět více o známých i méně známých řemeslech, z nichž některá se dochovala dodnes? V programu si vyzkoušíte i některé praktické činnosti.Program je ideální doplnit o výrobu z naší nabídky Řemeslné dílny.

Cena: 80 Kč / žák

 

kniha

6. Moudrost schovaná v knihách

Jakou cenu má pro Vás kniha a kolik byste za ni dali ve středověku? Co se musí udělat, než vzniknou její stránky? Jak se vyrábí papír? Jak se tiskne? Jak se zdobí iniciály? Jak se knížka váže?  Jak vznikaly knihy dříve? Co je pergamen a jak se píše brkem? Vše si vyzkoušíte a každý si odnese domů svůj zápisníček. Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 70 Kč / žák
Délka: 2,5 hodiny

 

umění

7. Umění v krumlovských klášterech 

Víte, jak se míchají barvy? Co je to okrová a ultramarín? A co kresba,  malba a grafika? Seznámíte se s uměleckými styly a historickými uměleckými díly. Budete restaurovat starobylý obraz a hledat symboly umělců na malbách. Objevíte v sobě umělecké vlohy, naučíte se vnímat barvy nejen očima.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 120 minut včetně přestávky

 

svíčky

8. České Vánoce (nový program)

Znáte příběh Vánoc? Kdo všechno se v něm krom Ježíška objevuje? Kde je Betlém a jaké postavy najdeme v betlémku? Jaké zvyky dodržovali o Vánocích naši předkové? A jaké dodržujeme v Čechách a jaké lidé ve světě? Předvánoční náladu dokreslí i samotná výroba tradičního vánočního dárku. Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu. Program je novinkou od prosince 2020.

Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut tvoření)

 

vánoce

9. Než přijdou Vánoce

Čekání na Vánoce je dlouhé, přijďte si ho zkrátit do starobylého prostředí středověkého kláštera. Vyzkoušíte si mnohé adventní zvyky a přiblížíme si adventní svátky. Slavily se v klášteře vůbec Vánoce? Jak vypadal advent v dřívějších dobách? Předvánoční náladu dokreslí i samotná výroba vánočního dárku.Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut tvoření)

 

velikonoce

10. Velikonoce dříve a dnes

Jsou skutečně Velikonoce svátky jara nebo je to trošku jinak? Kdy Velikonoce slavíme, jak se jmenují jednotlivé dny Svatého týdne a co se při nich dělávalo? Kdy se chodí řehtat a proč? Co znamenají barevné pentličky na pomlázce? Velikonoční obyčeje a zvyky si vyzkoušíme v prostředí středověkého kláštera. Na závěr si vyrobíme barevné velikonoční vajíčko nebo jinou velikonoční dekoraci.Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut tvoření)

 

dílny

11. Řemeslná dílna

Ke každému programu nebo i zvlášť je možné si objednat návštěvu řemeslné dílny a zhotovit si vlastnoručně vyrobený originální výrobek. Objednávat lze návštěvu bylinkové a mýdlařské dílny (výroba bylinkové koupelové soli, bylinkového čaje, oleje či mýdla), knihařské dílny (výroba knížky), kovářské dílny (výroba mince, klínku…), brašnářské a ševcovské dílny (výroba náramku, váčku…), keramické dílny (výroba misky, sošky, svícnu…), pekařské dílny (výroba pletýnek, koláčků, preclíků), barvířské dílny (malování na hedvábí, plstění ovčí vlny) či sklářské dílny (výroba korálku).

Cena: 20 - 220 Kč dle vybraného výrobku / žák
Délka: 30 - 60 minut

 

Kontaktní osoba: Irena Koníčková

email: irena.konickova@divadlock.cz

tel.: +420 725 554 785

Důležité upozornění: Při návštěvě dílen je zapotřebí doprovod minimálně dvou pedagogů.

                 

Publicita IROP, MMR ČR, partneři Klášterů Český Krumlov
Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. DMO Český Krumlov Region Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy Trip Advisor Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Integrovaný regionální operační program Evropský fond pro regionální rozvoj

Kláštery Český Krumlov