Programy pro MŠ a 1. - 3. třídu ZŠ

Nabídka září - prosinec 2021

Věk: pro děti od 5 let až do 3. třídy ZŠ

 

šaty

1. Ze života rytířů a princezen

Jak se žilo princeznám a rytířům ve středověku? Jak se žilo obyčejným lidem? Vyzkoušejte si to na vlastní kůži! Dozvíte se, jak je těžká drátěná košile, jak se utahují renesanční šaty, co se tenkrát jedlo a pilo, jak se topilo, kdo uměl číst a psát nebo jaká řemesla vzkvétala. Vše si můžete osahat, napodobit, prostě zažít. Bude Vás doprovázet kostýmovaný průvodce a navštívíte i středověkou hernu.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut + 30 minut v herně)

 

Alchymisté a vědátoři

2. Alchymisté a vědátoři

Středověk byl čas základů vědy, záhadných pokusů a tajných laboratoří. Na cestě tajemnými kláštery se seznámíte s dobou středověku a s činnostmi, které daly vznik vědeckému bádání. Vyzkoušíte si pokusy v alchymistické laboratoři, ve středověké herně odhalíte technické vynálezy Leonarda da Vinci a projdete stezkou odvahy.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut + 30 minut v herně)

 

Jak se žilo v klášterech

3. O mnichovi a jeptišce

Staňte se na chvíli mnichy a jeptiškami. Společně se vypravíme do jednoho napínavého příběhu, který se odehrál za klášterní zdí. Kdo jsou naši bratři a sestry? Kdo byl svatý František a svatá Klára? Jaká dobrodružství spolu zažili? Dozvíte se, jak vypadal všední život mnichů a jeptišek ve středověkých klášterech. Překvapí Vás, že i dnes se můžeme od nich něco naučit.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut + 30 minut v herně)

 

Škola zahrady

4. Vůně a barvy klášterní zahrady (časově omezený program: květen - říjen)

Jak voní klášterní zahrada? Které bylinky v ní rostou? Naučíme se je poznávat a zjistíme, na co všechno je lze použít. Uvidíte, jakou zeleninu a ovoce mniši pěstovali, z jakých rostlin získávali mýdlo a jaké rostliny se zase používaly k barvení. Uvaříme si chutný a voňavý bylinkový čaj.

Program je ideální doplnit o výrobu bylinkového produktu z naší nabídky Řemeslné dílny.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut

 

umění

5. Barevný svět umělce

Víte, jak se míchají barvy? Co je to okrová a ultramarín? A co kresba, malba a grafika? Seznámíte se s uměleckými styly a historickými uměleckými díly. Budete restaurovat starobylý obraz a hledat symboly umělců na malbách. Objevíte v sobě umělecké vlohy, naučíte se vnímat barvy nejen očima.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut včetně přestávky

 

kovář

6. Malý řemeslník

Jaká řemesla znáte? Co dělá švec, truhlář, pekař, kovář, knihvazač, barvíř, sládek nebo bednář? Jaké používají nástroje a jaké výrobky jim vznikaly pod rukama? Práci některých z nich si přiblížíme a staneme se také šikovnými řemeslníky. K programu obdržíte zajímavé pracovní listy, můžete tak v řemeslech pokračovat i ve třídě nebo doma.

Program je ideální doplnit o výrobu z naší nabídky Řemeslné dílny.

Cena: 80 Kč / žák
Délka: 120 minut včetně přestávky

 

Jak na knihu

7. Příběh jedné knížky

Že je každá kniha jiná, to ví každý, ale jaký je její osobní příběh? Co se musí udělat, než vzniknou její stránky? Jak se vyrábí papír? Jak se tiskne? Jak se zdobí písmenka? Jak se knížka váže? Jak vznikaly knihy dříve? Co je pergamen a jak se píše brkem? Vše si vyzkoušíte a každý si odnese domů svou knihu.

Cena: 70 Kč / žák
Délka: 2,5 hodiny

 

vánoce

8. České Vánoce (nový program)

Znáte příběh Vánoc? Kdo všechno se v něm krom Ježíška objevuje? Kde je Betlém a jaké postavy najdeme v betlémku? Jaké zvyky dodržovali o Vánocích naši předkové? A jaké dodržujeme v Čechách a jaké lidé ve světě? Předvánoční náladu dokreslí i samotná výroba tradičního vánočního dárku. Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu. Program je novinkou od prosince 2020.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut vyrábění)

 

vánoce

9. Čekání na Vánoce

Čekání na Vánoce je dlouhé, přijďte si ho zkrátit do starobylého prostředí středověkého kláštera. Vyzkoušíte si mnohé adventní zvyky a přiblížíme si adventní svátky. Slavily se v klášteře vůbec Vánoce? Jak vypadal advent v dřívějších dobách? Předvánoční náladu dokreslí i samotná výroba vánočního dárku.

Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut vyrábění)

 

velikonoce

10. Barevné Velikonoce

Jsou skutečně Velikonoce svátky jara nebo je to trošku jinak? Kdy Velikonoce slavíme, jak se jmenují jednotlivé dny Svatého týdne a co se při nich dělávalo? Kdy se chodí řehtat a proč? Co znamenají barevné pentličky na pomlázce? Velikonoční obyčeje a zvyky si vyzkoušíme v prostředí středověkého kláštera. Na závěr si vyrobíme barevné velikonoční vajíčko nebo jinou velikonoční dekoraci.

Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut vyrábění)

 

dílny

11. Řemeslná dílna

Ke každému programu nebo i zvlášť je možné si objednat návštěvu řemeslné dílny a zhotovit si vlastnoručně vyrobený originální výrobek. Objednávat lze návštěvu bylinkové a mýdlařské dílny (výroba bylinkové koupelové soli, bylinkového čaje, oleje či mýdla), knihařské dílny (výroba knihy), kovářské dílny (výroba mince, klínku…), brašnářské a ševcovské dílny (výroba náramku, váčku…), keramické dílny (výroba misky, sošky, svícnu…), pekařské dílny (výroba pletýnek, koláčků, preclíků), barvířské dílny (malování na hedvábí, plstění ovčí vlny) či sklářské dílny (výroba korálku).

Cena: 20 - 220 Kč dle vybraného výrobku / žák
Délka: 30 - 60 minut

 

Kontaktní osoba: Irena Koníčková

email: irena.konickova@divadlock.cz

tel.: +420 725 554 785

Důležité upozornění: Při návštěvě dílen je zapotřebí doprovod minimálně dvou pedagogů.

Publicita IROP, MMR ČR
Partneři Klášterů Český Krumlov Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy Trip Advisor

Kláštery Český Krumlov