Programy pro 4. - 7. třídu ZŠ

Nabídka září - prosinec 2021

Věk: pro děti od 4. do 7. třídy ZŠ 

Výprava do středověku, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

1. Výprava do středověku

Chtěli byste vědět, jak se žilo ve středověku? Co se nosilo, jedlo, pilo a jak lidé bydleli? Vypravte se do středověku a prožijte historii na vlastní kůži! Vyzkoušíte si dobové oblečení a předměty, dozvíte se, v jakém slohu se stavělo, jak se topilo, jak se uskladňovaly potraviny, kdo uměl číst a psát nebo jaká řemesla vzkvétala. Vše si můžete osahat, vyzkoušet, prostě zažít. Bude Vás doprovázet kostýmovaný průvodce.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut

 

Vědci v klášterech, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

2. Vědci v klášterech

Vyzkoušejte si alespoň na chvíli, jaké je to být restaurátorem, historikem, architektem či badatelem a to přímo v samotném historickém areálu středověkých klášterů. Při bádání Vás čeká řada úkolů i drobných překážek, které budete muset překonat. Poznáte rozličné architektonické prvky jednotlivých historických období a zjistíte, v čem spočívá práce osob, které se podílejí na rekonstrukci památkových objektů i uměleckých děl.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut

 

Klášterní celebrity, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

3. Klášterní celebrity

Kdyby byl ve středověku internet, kdo by byl klášterním youtuberem? Jak vypadaly historické celebrity? Co v klášteře měli a co mít nesměli? Kdo to byli minorité a klarisky? Mohli se navštěvovat a přátelit? Vyzkoušíte si silencium i řeholní oděv. Dozvíte se, jak vypadal všední život mnichů a jeptišek ve středověkých klášterech. Překvapí Vás, že i dnes se od nich můžeme něco naučit.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut

 

Bylinky klášterní zahrady, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

4. Bylinky klášterní zahrady (časově omezený program: květen - říjen)

Bylinky jsou mocnější, než jste si možná dosud mysleli. Jaké směsi se z nich dají připravit a co všechno léčí či čemu napomáhají? V klášterní zahradě se seznámíte s tradičními bylinkami i s těmi méně známými, a to skutečně všemi svými smysly. Dozvíte se o jejich výskytu, symbolice, užití i pozitivních účincích na lidský organismus. Podle osvědčeného receptu si uvaříte bylinkový čaj.

Program je ideální doplnit o výrobu nějakého bylinkového produktu z naší nabídky Řemeslné dílny.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 90 minut

 

Umělci v klášterech, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

5. Umělci v klášterech

Víte, jak se míchají barvy? Co je to okrová a ultramarín? A co kresba, malba a grafika? Seznámíte se s uměleckými styly a historickými uměleckými díly. Budete restaurovat starobylý obraz a hledat symboly umělců na malbách. Objevíte v sobě umělecké vlohy, naučíte se vnímat barvy nejen očima.

Cena: 50 Kč / žák
Délka: 120 minut včetně přestávky

 

O řemeslech, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

6. O řemeslech

Jaká řemesla znáte? Co dělá švec, truhlář, pekař, kovář, knihvazač, barvíř, sládek nebo bednář? Jaké používají nástroje a jaké výrobky jim vznikají pod rukama? Chcete se dozvědět více o známých i méně známých řemeslech, z nichž některá se dochovala dodnes? Přijďte si prakticky vyzkoušet některé činnosti. K programu obdržíte zajímavé pracovní listy, můžete tak v řemeslech pokračovat i ve třídě nebo doma.

Cena: 80 Kč / žák
Délka: 120 minut včetně přestávky

 

Kniha přítel člověka, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

7. Kniha přítel člověka

Nejste zrovna vášnivým čtenářem? Nevadí. Tyhle knihy si zamiluje každý! Příběhy vzácných a tajemných knih, při nichž pochopíte, co znamená staré přísloví, že kniha může být přítelem člověka. Co se musí udělat, než vzniknou její stránky? Jak se vyrábí papír? Jak se tiskne? Jak se zdobí iniciály? Jak se knížka váže? Jak vznikaly knihy dříve? Co je pergamen a jak se píše brkem? Vše si vyzkoušíte a každý si odnese domů svou knihu.

Cena: 70 Kč / žák
Délka: 2,5 hodiny

 

svíčky

8. České Vánoce Nový program

Znáte příběh Vánoc? Kdo všechno se v něm krom Ježíška objevuje? Kde je Betlém a jaké postavy najdeme v betlémku? Jaké zvyky dodržovali o Vánocích naši předkové? A jaké dodržujeme v Čechách a jaké lidé ve světě? Předvánoční náladu dokreslí i samotná výroba tradičního vánočního dárku. Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu. Program je novinkou od prosince 2020.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut tvoření)

 

Voňavý Advent, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

9. Voňavý Advent

Čekání na Vánoce je dlouhé, přijďte si ho zkrátit do starobylého prostředí středověkého kláštera. Vyzkoušíte si mnohé adventní zvyky a přiblížíme si adventní svátky. Slavily se v klášteře vůbec Vánoce? Jak vypadal advent v dřívějších dobách? Předvánoční náladu dokreslí i samotná výroba vánočního dárku.

Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut tvoření)

 

Velikonoční čas, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

10. Velikonoční čas

Jsou skutečně Velikonoce svátky jara nebo je to trošku jinak? Kdy Velikonoce slavíme, jak se jmenují jednotlivé dny Svatého týdne a co se při nich dělávalo? Kdy se chodí řehtat a proč? Co znamenají barevné pentličky na pomlázce? Velikonoční obyčeje a zvyky si vyzkoušíme v prostředí středověkého kláštera. Na závěr si vyrobíme barevné velikonoční vajíčko nebo jinou velikonoční dekoraci.

Cena výrobku je zahrnuta v ceně programu.

Cena: 60 Kč / žák
Délka: 90 minut (60 minut program + 30 minut tvoření)

 

Řemeslná dílna, program pro 4. - 7. třídu ZŠ v Klášterech Český Krumlov

11. Řemeslná dílna

Ke každému programu nebo i zvlášť je možné si objednat návštěvu řemeslné dílny a zhotovit si vlastnoručně vyrobený originální výrobek. Objednávat lze návštěvu bylinkové a mýdlařské dílny (výroba bylinkové koupelové soli, bylinkového čaje, oleje či mýdla), knihařské dílny (výroba knížky), kovářské dílny (výroba mince, klínku…), brašnářské a ševcovské dílny (výroba náramku, váčku…), keramické dílny (výroba misky, sošky, svícnu…), pekařské dílny (výroba pletýnek, koláčků, preclíků), barvířské dílny (malování na hedvábí, plstění ovčí vlny) či sklářské dílny (výroba korálku).

Cena: 20 - 220 Kč dle vybraného výrobku / žák
Délka: 30 - 60 minut

 

Kontaktní osoba: Irena Koníčková

email: irena.konickova@divadlock.cz

tel.: +420 725 554 785

Důležité upozornění: Při návštěvě dílen je zapotřebí doprovod minimálně dvou pedagogů.

Publicita IROP, MMR ČR, partneři Klášterů Český Krumlov
Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. DMO Český Krumlov Region Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy Trip Advisor Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Integrovaný regionální operační program Evropský fond pro regionální rozvoj

Kláštery Český Krumlov