Klášterní museum | nová rozšířená expozice
Prohlídkový okruh rozšířený o Barokní obrazárnu a Lapidárium
Kláštery Český Krumlov
Latrán 50 - Tramín, Český Krumlov, 381 01
GPS: 48°48'46.95"N, 14°19'8.13"E
150 Kč
Od ledna 2023 procházela původní klášterní expozice Život a umění v krumlovských klášterech významnou obsahovou a vizuální proměnou. Za podpory Ministerstva pro místní rozvoj a Města Český Krumlov zde vznikla nová stálá expozice s názvem Klášterní museum.
Klášterní komplex v Českém Krumlově se řadí mezi nejvýznamnější a nejzajímavější středověké klášterní areály ve střední Evropě. Nové Klášterní museum se veřejnosti otevírá 9. června. Odkrývá příběh tohoto výjimečného areálu a prezentuje bohatou historii, unikátní architekturu a rozsáhlou sbírku sakrálního umění.
Kromě úpravy a zatraktivnění samotné expozice, která se skládá z klášterního kostela Božího Těla a Panny Marie, křížové chodby s barokním cyklem sedmnácti lunetových obrazů ze života svatého Františka z Assisi, kaple Panny Marie Einsiedelnské s černou madonou či gotické kaple svatého Wolfganga, došlo také k rozšíření prohlídkového okruhu o Barokní obrazárnu a Lapidárium.
Novinky expozice:
- Největší novinkou expozice Klášterního musea je návrat tří pozdně gotických soch, které byly z areálu klášterů odvezeny po roce 1950.
Po více než 70 letech se vrací na své původní místo například přes dva metry vysoká socha Ukřižovaného Krista - unikátní naturalistické dílo z roku 1520 nově zdobí velkorysí prostor pozdně gotické křížové chodby. - Klášterní museum nově představuje také příběh Krumlovské madony, která byla roku 1913 nešťastně odprodána do Uměleckohistorického muzea ve Vídni.
- V galerijním prostoru barokní obrazárny je nově k vidění sbírka třinácti obrazů ze 17. a 18. století.
Návštěvníci se mohou těšit například na šest obrazů od dvorního schwarzenberského malíře Františka Jakuba Prokyše či velkoformátové portréty knížete Jana Kristiána z Eggenbergu a jeho manželky kněžny Marie Ernestiny ze Schwarzenbergu. - Nově je zpřístupněn malý gotický sklep, kde vzniklo klášterní lapidárium se dvěma významnými kamennými náhrobky z 16. století a několika stavebními prvky, které byly nalezeny během rozsáhlé rekonstrukce klášterů.
Návštěvníky také příjemně překvapí na míru vyrobený minimalistický mobiliář od české designové firmy Master&Master či špičkové výstavní osvětlení od Etna iGuzziny.
Otvírací doba
denně 10:00–19:00 (od 9. června 2023)
Vstupné
základní 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 300 Kč