Historická herna - interaktivní expozice

Prozkoumejte fascinující svět středověkého života s interaktivními prvky pro celou rodinu.

Vstupenky

Prožijte středověký život v interaktivní expozici

Vyzkoušejte si gotické či renesanční kostýmy, objevte kouzlo knihtisku, staňte se písařem ve Skriptoriu, seznamte se s léčivými účinky bylin nebo vstupte do Alchymistické laboratoře v podzemí. Loutkové divadlo, Leonardovy vynálezy a dřevěné hračky zabaví ty nejmenší, zatímco odvážlivci se mohou vydat na tajemnou stezku Dance Macabre ukrytou v unikátním středověkém krovu.

Atrakce

Prostor plný kreativních dílen, ve kterém můžete snít s otevřenýma očima, poznávat, hrát si i tvořit. To vše je interaktivní expozice s historickou hernou, kde najdou nejlepší vyžití především děti!

Činnosti

Prozkoumejte různé atrakce a činnosti, které vám expozice nabízí

Prožijte středověký život v interaktivní expozici
Středověké hračky a vynálezy

Středověké hračky a vynálezy

Myslíte si, že znáte všechny hračky? Možná, že vás překvapíme. V herně jsou nejen středověké hry, ale i dobové hračky, které si užijí malí i velcí. Středověké děti si hrály s hračkami v podobě koní (chlapci) a panenek (děvčata), loutkami a stavebnicemi z přírodních materiálů. Středověk byl ale také dobou vynálezů, podívejte se a prozkoumejte dřevěné repliky důmyslných strojů velkého mistra vynálezce Leonarda da Vinciho.

Pohrajte si, zastavte se, posaďte se, vynalézejte.

Sklízení a uchování potravin

Sklízení a uchování potravin

Chcete vidět, jak se středověká krmě skladovala? Projděte si sklepení a seznamte se s možnostmi skladování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny (dřevěné přepravky, keramické nádoby na kysané zelí, písek pro kořenovou zeleninu).

Vyzkoušejte repliky středověkých nástrojů jako žernov, ruchadlo a trakař.

Alchymistická laboratoř

Alchymistická laboratoř

Proč laboratoř v klášterech? Alchymie a kláštery spolu na první pohled nesouvisí, ale při podrobnějším zkoumání můžeme zjistit, že to není úplně pravda. Kam alchymie patří je středověké město a Vilém z Rožmberka, který se stal jejím nejvýznamnějším mecenášem.

Přijměte pozvání na procházku alchymistickou dílnou a objevujte vybavení laboratoře nezbytné pro badatelské úkony. Zkuste přijít na to, jak s vybavením zacházet.

Domácí život šlechty v gotice

Domácí život šlechty v gotice

Život šlechtice ve středověku, to nebyly pouze bitvy a plesy, ale též obyčejné lidské starosti a radosti. Posaďte se na jeho sesli, podívejte se do jeho truhly, vezměte do ruky jednotlivé předměty a přiblížte si tak dobovou atmosféru.

Vyzkoušejte si, jak se asi cítil šlechtic ve svém domácím prostředí. Zjistěte, jak těžká je drátěná košile, jak se oblékal vladař nebo šašek a jak se vytápěly objekty.

Domácí život šlechty v renesanci

Domácí život šlechty v renesanci

Nahlédněte do běžného života šlechtičen. Co je mohlo zajímat a bavit? Jak trávily svůj čas, jaké byly jejich radosti a jaké starosti? Mimo šatníku měly dámy bohaté také šperkovnice a toaletky.

Staňte se renesančními šlechtici. Vyzkoušejte jak se šlechta oblékala, jaké parfémy používala a jakými doplňky se zdobila. A co vyšívání či šachy?

Skladování bylin a léčitelství Skladování bylin a léčitelství Znáte všechny druhy bylinek? Pokud ne, projděte si středověkou apotéku s ukázkou škály běžně pěstovaných bylin a jejich skladování. K získání znalostí jistě pomohou herbáře a byliny z klášterní zahrady, které krásně provoní expozici. Prověřte své čichové a hmatové dovednosti, zkuste poznat jednotlivé bylinky dle jejich vůně a namíchejte si bylinkové esence.
Knihtisk Knihtisk Seznamte se s knižní kulturou pozdně středověké a novověké Evropy. Vynález knihtisku v polovině 15. století nejen usnadnil šíření textů a překladů Bible v národních jazycích, ale rovněž přispěl k šíření humanistických myšlenek a nového pohledu na člověka podle ideálů formulovaných italskými renesančními intelektuály. Expozice návštěvníky seznamuje s technikou tisku, s typy a formami prvotisků a s největšími knižními „bestsellery“ přelomu 15. a 16. století. Vyzkoušejte si nesnadnou práci tiskařů při sázení knih, případně tisk vlastního pohledu.
Iluminátorská a písařská dílna (skriptorium) Iluminátorská a písařská dílna (skriptorium) Představuje typickou řemeslnou činnost provozovanou ve středověkých klášterech. Mniši byli mnohdy jediní gramotní lidé v tehdejší společnosti, proto klášterní skriptoria ve středověku patřila k exkluzivním producentům písemných materiálů všeho druhu. Vyzkoušejte si řemeslo písařské a další techniky u dobových písařských pultů. Najděte odpověď na otázku, jak těžké je se podepsat husím brkem.
Osobnost svaté Kláry Osobnost svaté Kláry Sv. Klára, obdivovatelka a dle vlastních slov „sazenička sv. Františka“, pocházela z urozené rodiny. Podobně jako sv. Františkovi, kterého Klára chtěla následovat, také jí rodiče bránili v životě v klášteře a složení řeholních slibů. Nutili ji ke sňatku, ona však tajně utekla z domova a vyhledala Františka, jemuž roku 1212, ve svých 18 letech, složila slib života v chudobě, čistotě a poslušnosti. Založila tak ženskou odnož nového řádu. Jejím základem byl život po vzoru Krista, ve svaté chudobě a zbožnosti, zabývající se péčí o chudé a nemocné. Zjistěte, co je škapulíř, cingulum nebo monstrance.
Vítejte v expozici Historická herna

Vítejte v expozici Historická herna

Prožijte dobu, přivonějte k historickým předmětům a ponořte se do atmosféry minulých staletí.

VSTUPENKY

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: