Klášterní zahrady v Českém Krumlově

Zahrady minoritského kláštera jsou nejstaršími dochovanými zahradami v Českém Krumlově. Nedlouho po založení kláštera v roce 1350 minorité zřídili konventní zahradu a zeleninovou zahradu, kde mimo běžných plodin pěstovali také léčivé byliny. Řadu z nich, například mátu, fenykl, tymián, používali v kuchyni k dochucování sladkých či slaných pokrmů. Na vstupním nádvoří kláštera, nazývaném Tramín, se nacházel hřbitov řeholníků upravený jako ovocný sad. V polovině 18. století postavili v konventní zahradě kuželnu, jejíž pavilon se dochoval do současnosti. Od začátku 19. století byla konventní zahrada pronajímána českokrumlovským měšťanům. Po 1. světové válce minorité nechali zahradnicky upravit místo bývalého hřbitova na nádvoří Tramín.

V roce 1950 byli minorité z kláštera vyhnáni a celý areál začal pustnout. Z bývalých klášterních zahrad se stala zahrádkářská kolonie. Po roce 2000 byly stavby kláštera v dezolátním stavu. Město Český Krumlov si klášterní areál pronajalo od jeho nového majitele Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, a začalo připravovat celkovou obnovu. Kromě mimořádného stáří spočívá hodnota těchto zahrad ve staleté tradici zahradnického pěstování léčivých a užitkových rostlin, vinné révy, ovocných stromů a zeleniny. Dalším motivem proměny zahrad byl záměr prezentovat bohatství zahradnické tradice klášterních zahrad.

Sbírka rostlin v zahradě je využívána pro edukační programy. K vidění je zde také hmyzí hotel v podobě miniatury kláštera. Ve spodní části zahrady můžete dnes nalézt budovu původního altánu, který byl v minulosti součástí klášterní kuželny. Tehdejší kuželky se podobaly dnešnímu bowlingu a dráha samotná vedla podél dolní zdi zahrady, sousedící s ulicí Nové Město. Kuželky byly jedním z mála ´povyražení´, které si mniši mohli při svém asketickém životě užívat. Expozice pro rodiny s dětmi

Pohled ze zahrad na Kláštery 1 Zahrady
Koncert v zahradě Chmel v zahradě
Zahrada Klášterní zahrady
 

 

 

Partneři
Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov DMO Český Krumlov Region Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov Trip Advisor Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy

Kláštery Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Využíváme také cookies pro remarketing, které déle využívají reklamní a sociální sítě pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: