Klášterní museum | nová rozšířená expozice

Prohlídkový okruh rozšířený o Barokní obrazárnu a Lapidárium

Klášterní museum | nová rozšířená expozice, Prohlídkový okruh rozšířený o Barokní obrazárnu a Lapidárium
9.6. - 31.12.2023 / pondělí - neděle / 10:00 - 19:00

Kláštery Český Krumlov
Latrán 50 - Tramín, Český Krumlov, 381 01
GPS: 48°48'46.95"N, 14°19'8.13"E

150 Kč

Od ledna 2023 procházela původní klášterní expozice Život a umění v krumlovských klášterech významnou obsahovou a vizuální proměnou. Za podpory Ministerstva pro místní rozvoj a Města Český Krumlov zde vznikla nová stálá expozice s názvem Klášterní museum.

Klášterní komplex v Českém Krumlově se řadí mezi nejvýznamnější a nejzajímavější středověké klášterní areály ve střední Evropě. Nové Klášterní museum se veřejnosti otevírá 9. června. Odkrývá příběh tohoto výjimečného areálu a prezentuje bohatou historii, unikátní architekturu a rozsáhlou sbírku sakrálního umění.

Kromě úpravy a zatraktivnění samotné expozice, která se skládá z klášterního kostela Božího Těla a Panny Marie, křížové chodby s barokním cyklem sedmnácti lunetových obrazů ze života svatého Františka z Assisi, kaple Panny Marie Einsiedelnské s černou madonou či gotické kaple svatého Wolfganga, došlo také k rozšíření prohlídkového okruhu o Barokní obrazárnu a Lapidárium.

Novinky expozice:

  • Největší novinkou expozice Klášterního musea je návrat tří pozdně gotických soch, které byly z areálu klášterů odvezeny po roce 1950.
    Po více než 70 letech se vrací na své původní místo například přes dva metry vysoká socha Ukřižovaného Krista - unikátní naturalistické dílo z roku 1520 nově zdobí velkorysí prostor pozdně gotické křížové chodby. 
  • Klášterní museum nově představuje také příběh Krumlovské madony, která byla roku 1913 nešťastně odprodána do Uměleckohistorického muzea ve Vídni.
  • V galerijním prostoru barokní obrazárny je nově k vidění sbírka třinácti obrazů ze 17. a 18. století.
    Návštěvníci se mohou těšit například na šest obrazů od dvorního schwarzenberského malíře Františka Jakuba Prokyše či velkoformátové portréty knížete Jana Kristiána z Eggenbergu a jeho manželky kněžny Marie Ernestiny ze Schwarzenbergu.
  • Nově je zpřístupněn malý gotický sklep, kde vzniklo klášterní lapidárium se dvěma významnými kamennými náhrobky z 16. století a několika stavebními prvky, které byly nalezeny během rozsáhlé rekonstrukce klášterů.

Návštěvníky také příjemně překvapí na míru vyrobený minimalistický mobiliář od české designové firmy Master&Master či špičkové výstavní osvětlení od Etna iGuzziny.

Otvírací doba
denně 10:00–19:00 (od 9. června 2023) 

Vstupné
základní 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 300 Kč

Další informace

Partneři
Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov DMO Český Krumlov Region Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov Trip Advisor Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy

Kláštery Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Využíváme také cookies pro remarketing, které déle využívají reklamní a sociální sítě pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: