Klášterní muzeum | rozšířená expozice

Prohlídkový okruh rozšířený o Barokní obrazárnu a Lapidárium

1.6. - 31.8.2024 / Po-Ne / 10:30 - 18:00
Vstupné: 150 Kč / základní, 100 Kč / snížené, 300 Kč / rodinné
Klášterní muzeum | rozšířená expozice, Prohlídkový okruh rozšířený o Barokní obrazárnu a Lapidárium

V období duben - červen 2024 vstup do expozice možný vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 a 17:30 hodin.

Od ledna 2023 procházela původní klášterní expozice Život a umění v krumlovských klášterech významnou obsahovou a vizuální proměnou. Za podpory Ministerstva pro místní rozvoj a Města Český Krumlov zde vznikla nová stálá expozice s názvem Klášterní museum.

Klášterní komplex v Českém Krumlově se řadí mezi nejvýznamnější a nejzajímavější středověké klášterní areály ve střední Evropě. Klášterní museum odkrývá příběh tohoto výjimečného areálu a prezentuje bohatou historii, unikátní architekturu a rozsáhlou sbírku sakrálního umění.

Kromě úpravy a zatraktivnění samotné expozice, která se skládá z klášterního kostela Božího Těla a Panny Marie, křížové chodby s barokním cyklem sedmnácti lunetových obrazů ze života svatého Františka z Assisi, kaple Panny Marie Einsiedelnské s černou madonou či gotické kaple svatého Wolfganga, došlo také k rozšíření prohlídkového okruhu o Barokní obrazárnu a Lapidárium.

Novinky expozice:

  • Největší novinkou expozice Klášterního musea je návrat tří pozdně gotických soch, které byly z areálu klášterů odvezeny po roce 1950. Po více než 70 letech se vrací na své původní místo například přes dva metry vysoká socha Ukřižovaného Krista - unikátní naturalistické dílo z roku 1520 nově zdobí velkorysý prostor pozdně gotické křížové chodby. 
  • Klášterní museum nově představuje také příběh Krumlovské madony, která byla roku 1913 nešťastně odprodána do Uměleckohistorického muzea ve Vídni.
  • V galerijním prostoru barokní obrazárny je nově k vidění sbírka třinácti obrazů ze 17. a 18. století. Návštěvníci se mohou těšit například na šest obrazů od dvorního schwarzenberského malíře Františka Jakuba Prokyše či velkoformátové portréty knížete Jana Kristiána z Eggenbergu a jeho manželky kněžny Marie Ernestiny ze Schwarzenbergu.
  • Nově je zpřístupněn malý gotický sklep, kde vzniklo klášterní lapidárium se dvěma významnými kamennými náhrobky z 16. století a několika stavebními prvky, které byly nalezeny během rozsáhlé rekonstrukce klášterů.

Návštěvníky také příjemně překvapí na míru vyrobený minimalistický mobiliář od české designové firmy Master&Master či špičkové výstavní osvětlení od Etna iGuzziny.

Adresa:
Kláštery Český Krumlov
Latrán 50 - Tramín
381 01 Český Krumlov
Zobrazit na mapě

zpět na přehled akcí

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: