Sbírka ilustrací pro děti

Stálá výstava v 3+ galerii

Sbírka ilustrací pro děti, Stálá výstava v 3+ galerii

Výstava Sbírka ilustrací pro děti odkrývá necelou čtvrtinu největší mezinárodní sbírky dětské knižní ilustrace v Evropě, kterou město Český Krumlov získalo od světoznámého nakladatele Otakara Božejovského von Rawennoff. Tento nositel Zlatého benátského lva za kulturní zásluhy spolu s ilustrátorem Štěpánem Zavřelem, žákem Jiřího Trnky, ve Švýcarsku vytvořil jedno z nejrenomovanějších nakladatelství dětské knihy na světě, Bohem Press. Mnohé z tří stovek titulů dětských knih vydaných v desítkách jazyků v milionových nákladech získaly řadu prestižních ocenění.

Sbírka ilustrací pro děti představuje v Českém Krumlově špičkové ilustrátory, mezi nimi jsou např. Józef Wilkoń, David McKee, Jan Lenica, Sita Jucker, Ralph Steadman, Stasys Eidrigevicius, Gianni de Conno, Marie-José Sacré, Emilio Urberuaga, Arcadio Lobato, Svjetlan Junaković, Eric Battut či čeští autoři Vlasta Baránková, Jindra Čapek a Štěpán Zavřel.

Vyjma průřezu výjimečnou sbírkou přiblížuje výstava i inspirující příběh dvou posledně jmenovaných českých emigrantů, kteří svými knihami udělali šťastnými miliony dětí na celém světě. 

Získáním světově unikátní sbírky se městu Český Krumlov podařilo nalézt vhodné dlouhodobě udržitelné kulturní využití pro část revitalizovaného areálu klášterů. Rozsáhlá umělecká kolekce zahrnuje téměř 600 originálů od 30 autorů ze 16 zemí a reprezentuje etapu od 80. let 20. století do počátku 21. století v evropském prostoru. O kvalitě uměleckých děl svědčí i skutečnost, že části sbírky byly prezentovány formou mezinárodních výstav ve slavných muzeích, knihovnách a galeriích – například v Metropolitan Museum of Art v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, pod záštitou španělské infantky v Museo di Arte Contemporáneo v Madridu nebo pod záštitou japonské císařovny v The Itabashi Ward Museum of Art v Tokiu a dalších třinácti nejvýznamnějších muzeích Japonska.

Přehledný soupis autorů, jejihž díla jsou zastoupena ve Sbírce ilustrací pro děti:
Gino Alberti (Itálie/ Rakousko)
Vlasta Baránková (Česko)
Eric Battut (Francie)
Anatoli Bourykine (Rusko/Rakousko)
Jindra Čapek (Česko/Německo)
Gianni de Conno (Itálie)
Stano Dusík (Slovensko/Itálie)
Stasys Eidrigevicius (Litva/Polsko)
Ivan Gantschev (Bulharsko/Německo)
Sita Jucker (Švýcarsko)
Svjetlan Junaković (Chorvatsko/Itálie)
Jan Lenica (Polsko/Německo)
Arcadio Lobato (Španělsko/Itálie)
David McKee (Velká Británie)
Giovanni Manna (Itálie)
Fiona Moodie (JAR/Itálie)
Josef Paleček (Česko)
Ľuboslav Paľo (Slovensko)
Allison Reed (Francie/Velká Británie)
Marie-José Sacré (Belgie)
Hanspeter Schmid (Švýcarsko)
Olga Siemaszko (Polsko)
Eugen Sopko (Slovensko/Německo)
Ralph Steadman (Velká Británie)
Emilio Urberuaga (Španělsko)
Reinhilde Verdonk (Belgie)
Přemysl Vranovský (Česko) 
Jozéf Wilkoń (Polsko)
Linda Wolfsgruber (Itálie/Rakousko)
Štěpán Zavřel (Česko/Itálie)

Výstavu Sbírka ilustrací pro děti pod záštitou Ministerstva kultury České republiky připravuje město Český Krumlov, Kláštery Český Krumlov, Střední umělecko-průmyslová škola sv. Anežky České a hlavním partnerem je rámařská firma Larson-Juhl a společnost Zásilkovna.

Adresa:
3+ galerie / Kláštery
Klášterní dvůr 97
381 01 Český Krumlov
Zobrazit na mapě

zpět na přehled akcí

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: